Choroby stawów , tkanki łącznej oraz mięśni są coraz częstszym problem wielu Polaków, szacuje się, że na zwyrodnienia oraz choroby stawów cierpi ponad 9 milionów Polaków! Ponad 200 tyś. ma zdiagnozowane RZS. Niestety lekarze często nie radzą sobie z tym problemem, odwlekają chorobę w czasie i oferują inwazyjne zabiegi, gdy już jest za późno na naturalną regenerację. Jeżeli problemy ze stawami wynikają z zaburzonego rozwoju lub mechanicznego uszkodzenia czasami trzeba stawy naprawić chirurgicznie lecz również należy pamiętać o profilaktyce i możliwej regeneracji.
Przyczyn chorób stawów jest bardzo wiele:
- Infekcje wirusowe i bakteryjne i ich skutki (autoagresja)
- Wiek
- Zła dieta
- Osłabienie mięśni otaczających stawy
- Zaburzenia budowy stawów
- Sport – źle dobrane ćwiczenia
- Czynniki zawodowe
- Otyłość i cukrzyca
- Brak: witamin, aminokwasów, mikroelementów oraz makroelementów.
- Urazy mechaniczne
- Stany zapalne
- Autoagresja
- Metale ciężkie
- Nanosrebrno, nanozłoto przyjmowane w dużych ilościach posiadające, zawierające cząsteczki poniżej 10 nm.
Najczęściej problemy ze stawiamy objawiają się: bólami stawów, przykurczami mięśniowymi, ograniczeniem ruchomością stawu, obrzękiem, stanem zapalnym, strzykaniem, trzaskami, zgrzytaniem w stawach, zbierającą się wodą w stawach, itp. Tyle krótkim słowem wstępu na temat problemów ze stawami, ponieważ sednem tego artykułu jest skuteczna metoda regeneracji stawów.
Poniżej przestawię Ci dokładny wskazówki, jak dbać o stawy oraz w jaki sposób je naprawić oraz zregenerować.
Etap 1: jelita.
Naprawę stawów musimy rozpocząć od regeneracji jelit oraz przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej jelit, ponieważ wszystko zaczyna się w jelitach 🙂 Aby suplementacja i dieta była skuteczna, muszą się prawidłowo wchłonąć substancje regenerujące stawy, aby te substancje skutecznie się wchłaniały, wymagana są oczyszczone, szczelne jelita i prawidłowa flora bakteryjna.
Protokół oczyszczania i uszczelniania jelit znajdziesz w artykule: Oczyść jelita! Metoda Dr Mellera – skuteczne oczyszczanie i regeneracja jelit. Berberyna leczy nowotwory jelit!
Metody regeneracji flory bakteryjnej znajdziesz w artykule: Jelita – najważniejszy układ w naszym ciele! Jak o niego dbać spożywając bakterie?
Etap 2: suplementacja regeneracyjna stawy.
Aby organizm zregenerował samodzielnie uszkodzenia w stawach musimy mu dostarczyć budulca, do którego zaliczamy:
- Wit. C – od 2 do 10 gramów dziennie, wit. C jest prekursorem kolagenu oraz zmniejsza stany zapalne. Jeżeli suplementujemy większe dawki, należy przyjmować nie więcej niż 1 gram co 1-2 godziny.
- MSM (Metylosulfonylometan) – od 2 do 8 gramów dziennie, podzielić na 4-5 dawek. MSM jest prekursorem kolagenu. MSM połączony z wit. C to dla naszego organizmu materiał potrzebny do wytworzenia kolagenu.
- Bor – 3 miligramy [mg] dziennie. Praktycznie całe społeczeństwo ma niedobór boru, wynika to z wyjałowienia gleb i upraw przemysłowych, warzywa i owoce obecnie spożywane nie chłoną boru z ziemi. Człowiek Bor może dostarczyć jedynie z pokarmów roślinnych, pod warunkiem, że te najpierw wchłonęły go z ziemi. Brak boru powoduje nadmierne wydalanie wapnia i magnezu z organizmu, co przekłada się na problemy z układem kostno-stawowym. Suplementacja borem wpływa korzystnie na wszystkie choroby kostno-stawowe, także autoimmunologiczne. Dodatkowo bor wspomaga gospodarkę hormonalną.
- Chondroityna – od 800 do 1200 miligram [mg] dziennie, podzielić na 3-4 dawki. Chondroitynę należy łączyć z glukozaminą. Chondroityna wspomaga regenerację stawów, uelastycznia tkanki stawowe oraz spowalnia starzenie się stawów.
- Glukozamina – od 2 do 4 gramów dziennie, podzielić na 2 dawki. Glukozamina bierze udział w syntezie proteoglikanów – wielkocząsteczkowych substancji budulcowych chrząstki stawowej. Osobiści stosuje i polecam amerykański preparat Osteo Bi-Flex, ponieważ zawiera inne cenne elementy, które wspomagają działanie glukozaminy. Osteo Bi-Flex był uznany za nr.1 rekomendowaną przez lekarzy, zalecaną marką glukozaminy i chondroityny, według wyników National Disease and Therapeutic Index,2008 i 2009 oraz GfK Healthcare 2011.
- Kwas hialuronowy – najefektywniejsza metodą uzupełnienia kwasu hialuronowego w stawach jest wiskosuplementacja – wstrzykiwanie KH w staw. Kwas hialuronowy jest główny składnik płynu stawowego, warunkuje on lepkość oraz sprężystość płynu stawowego i prawidłowy poślizg chrząstki stawowej. Zawartość kwasu hialuronowego w stawach bezpośrednio wpływa na warunki biomechaniczne stawów. Jego brak zawsze towarzyszy zmianom zwyrodnieniowym oraz przewlekłym chorobom stawów. Wiskosuplementacje najczęściej zaleca się w poważnych chorobach oraz zwyrodnieniach stawów. Wstrzykiwanie KH w staw stosują często zawodowi sportowcy, niestety minusem wiskosuplementacji, jest cena kuracji sięgająca nawet 1000 zł. za zastrzyk. Kwas hialuronowy można również suplementować w dawce od 100 do 200 [mg] dziennie lub wcierać w stawy wraz z DMSO (dimethyl sulfoxide). Warto również symulować wytwarzania naturalnego KW poprzez włączenie do diety odpowiednich warzyw, takich jak: szpinak, brokuł, kalafior, kapusta pekińska, brukselka, zielony groszek.
- Mangan – od 2 do 5 miligramów [mg] dziennie. Mangan jest pierwiastkiem mineralny, który występuje w wielu enzymów oraz tkankach naszego organizmu, mangan w większych ilościach znajduje się w mózgu, nerkach, trzustce i wątrobie. Mangan jest niezbędnym składnikiem kości. Mangan jest również odpowiedzialny za prawidłową pracę układu nerwowego oraz prawidłową płodność. Niedobór manganu przyczynia się do, powstawania wad kości, zmniejszenia płodności i zaburzeń pracy układu nerwowego. Niestety większość Polaków ma również niedobór manganu, tak jak boru, wynika z nieodpowiedniej diety. W USA suplementy (np. Puritan’s Pride Manganese) zawierają nawet 50 mg. mangan w dziennej dawce, wynika to z tak dużych niedoborów mangan w organizmie. Mangan znajdziesz w takich pokarmach jak: migdały, miłka abisyńska (TEFF), żyto zwyczajne, orzechy laskowe, orzechy makadamia, ciecierzyca, czerwona fasola.
- Kolagen – najlepszy kolagen, to ten pozyskany z wygotowanych kurzych łapek, świńskich uszu, racic lub smakowita golonka J. Kolagen z żywności możemy spokojnie dostarczać w ilości ponad 1 grama dziennie. Suplementacja kolagenem jest ciężka, ponieważ, produkty z prawdziwym kolagenem są drogie i zawierają za mało kolagenu. Jeżeli już się zdecydujecie na suplementy z kolagenem, wybierajcie zawsze kolagen typu 2, ponieważ kolagen ten pozyskiwany jest z kurek, krówek lub świnek. Nie kupujcie nigdy kolagenów pochodzenia rybiego, ponieważ jest ona bardzo często zanieczyszczony metalami ciężkimi! W Internecie można znaleźć wiele przepisów na wywar kolagenowy, najważniejsze, aby pamiętać, że kości, stawy lub chrząstki, które wygotowujemy powinny gotować się na wolnym ogniu co najmniej 7 godzin! Rekomenduje dodać do wywaru zioła, np. kurkumę, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, itp.
Uwaga! Chondroityna i glukozamina mogą powodować wzdęcia.
Jeżeli NIE suplementujesz się D3 i K2, również należy dołączyć te witaminy do protokołu.
- D3 – 10 000 IU D3 dziennie, poziom wit. D3 (metabolit 25-OH) w organizmie powinien wynosić od 80-100 ng/ml. I od tego należy wyjść, aby określić dawkę suplementu, osoby z niskim poziomem D3, mogą suplementować od 10 000 do 20 000 IU dziennie przez okres, dopóki 25-OH nie wzrośnie do prawidłowego poziomu. Gdy uzyskamy prawidłowy wynik (80-100 ng/ml.) możemy zejść do dawki podtrzymującej 5 000 IU i monitorować poziom D3 we krwi. Rekomenduje przeczytać, artykuł o wit. D3: Witamina D3 – kiedy uratuje Ci życie. Oraz słów kilka o K2.
- K2 – 100 mcg. (mikrogramów) dziennie, przyjmować zawsze z D3!
Dodatkowa suplementacja dla osób po 40 roku życia:
Z wiekiem nasz organizm spowalnia, komórki regenerują się wolniej, spada produkcja hormonów oraz naturalnych przeciwutleniaczy (np. ubichinolu). Około 10 000 000 000 000 (10 bilionów) komórek każdego dnia ulega uszkodzeniu, czynników jest wiele, wolne rodniki, metale ciężkie, patogeny, niekorzystne otoczenie, etc. Młode i zdrowe organizmy radzą sobie z uszkodzeniami, niestety wraz z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej przeciwutleniaczy, u osób dorosłych trwałemu uszkodzeniu i mutacji ulega około 100 000 komórek na godzinę. Osoby po 40 roku życia powinny już rozpocząć suplementacją naturalnymi przeciwutleniaczami, np. ubichinolem.
Choroby układu kostno-stawowego bardzo często upośledzają czynności serca, doprowadzając do chorób układu krwionośnego, dlatego podczas choroby stawów należy koniecznie dbać o serce! Poniższa suplementacja dodatkowo zabezpiecza i regeneruje najważniejszy mięsień naszego organizmu.
- Ubiquinol – (aktywna forma koenzymu Q10) od 200 do 300 miligramów [mg] dziennie w trakcie jedzenia lub po jedzeniu (przejmować z tłuszczami). Ewentualnie można zastosować koenzym Q10 w dawce 2-3x 200mg. Jest naturalnym silnym przeciwutleniaczem, chroni komórki przed wolnymi rodnikami, wspomaga regenerację komórek organizmu, bezpośrednio regeneruje mięsień sercowcy.
- Acetyl L-karnityna – od 1000 do 2000 miligramów [mg] dziennie po jedzeniu, przyjmować wraz z ubichinolem. Acetyl L-karnityna wraz z ubichinolem bierze udział w przemiany energetycznych w mitochondriach. L-karnityna dodatkowo wspomaga pracę mózgu, układy nerwowego, dodaje energii i zmniejsza zmęczenie.
- Resveratrol – od 200 do 250 miligramów [mg] dziennie, warto podzielić na 2 dawki/kapsułki. Resveratrol jest naturalnym przeciwutleniaczem, pomaga zwalczać wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania nowotworów. Resveratrol wspomaga pracę układu krążenia oraz przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Resveratrol naturalnie rozrzedza krew, działa jak syntetyczny kwas acetylosalicylowy (zawierają go popularne leki), który hamuje zlepianie się (agregację) płytek krwi. W przeciwieństwie do kwas acetylosalicylowy, resveratrol nie uszkadza wątroby, dlatego można go stosować bez przerwy. Resveratrol dziła jednak wtedy gdy, stosujemy prawidłową dawkę 200-250 mg.
Więcej informacji na temat regeneracji mięśnia sercowego wysłuchasz w wywiadzie z dr Andrzejem Vogtem, klikając w: Regeneracja mięśnia sercowego – dr Andrzej Vogt #2
Dieta:
- Sól Himalajska/Kłodawska – od 1 do 2 gramów dziennie. Spożywanie zdrowej soli zwiększa różnice potencjałów pomiędzy otoczeniem komórki a jej wnętrzem. Sól himalajska/kłodawska zwiększa stężenie jonów w organizmie, czyli zwiększa nasz potencjał błonowy, co bezpośrednio skutkuje efektywniejszym, lepszym i większym odżywianiem komórek całego organizmu.
- Produkty bogate w kolagen, np. galaretki z nóżek wieprzowych, cielęcych, szpiku, wywary z kurzych łapek, sproszkowane chrząstki, gotowane chrząstki i głowizny golonki.
- Olej z rokitnik – ekologiczny olej z rokitnika zawiera ponad 190 bioaktywnych substancji m.in. flawonoidy i karotenoidy. Olej z rokitnik pomaga zwalczyć przewlekłe zmęczenie, dodaje energii, siły oraz witalności. Rokitnik posiada właściwości regeneracyjne, antybakteryjne, antywirusowe, antyoksydacyjne i dodatkowo przeciwzmarszczkowe.
- Omega 3 – kwasy a grupy omega 3 obniżają niskonatężeniowy, ogólnoustrojowy stan zapalny, zapobiega powstawaniu miażdżycy, stabilizuje poziom cholesterolu i trójglicerydów. Potrafią również udrożnić „zatkane” tłuszczami błony komórkowe usprawniając funkcje odżywcze komórek. Nie lubię reklamować produktów, jednak z kwasami omega, prawie zawsze producencie robią konsumentów w konia, dlatego jedyne sprawdzone produkty, które mogę szczerze polecić, to: olej lniany od omegakwasy.pl lub EPA forte, np. vinsanto.
- KONIECZNIE UNIKAJ GLUTENU – Gluten roszczenia jelita, poprzez doszczelniane jelita gluten „wlewa” się do organizmu, gdy trafi do stawów, powoduje uszkadza strukturę tkanki chrzęstnej szklistej. Jedynym sposobem, aby zapobiec temu szkodliwemu cyklowi jest odstawienie glutenu, przy okazji skorzysta na diecie bezglutenowej cały organizm.
Dieta UBOGA w produkty zwierające kolagen lub jego prekursory (wit. C i MSM) może powodować problemy nie tylko z chrząstką stawową, ale również z układem naczyniowym. Priorytet dostarczania przez organizm włókien kolagenowych mają żyły i tętnice! Dzięki kolagenowi ludzkie naczynia krwionośny, są elastyczne i wytrzymałe. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na włókna kolagenowe rośnie, a jego produkcja maleje, dieta uboga w kolagen przyspiesza procesy degeneracyjne. Naczynia krwionośne ubogie w kolagen stają się kruche, co może prowadzić to poważnych chorób, np. wylewów. Zdrowy człowiek, który dostarcza produkty bogate w kolagen będzie posiadał mocny układ krwionośny, który w razie nagłego wysiłku, zatkania lub skoku ciśnienia, poradzi sobie z przeciążeniami, dzięki elastycznym naczyniom. Elastyczność naczyń krwionośnych w głównej mierze determinują włókna kolagenowe! Gdy układ naczyniowy posiada wystarczającą ilość kolagenu, dopiero nasz organizm przekieruje kolagen w inne miejsca, gdzie jest potrzebny, np. w stawy. Na samym końcu gdzie trafia kolagen jest skóra, ona też potrzebuje kolagenu, jednak braki włókien kolagenowych w skórze nie zagrażają naszemu życiu ani zdrowie, dlatego priorytet zawsze ma układ naczyniowy. Brak włókien kolagenowych w skórze powoduje tylko zmarszczki i przyspiesza starzenia się skóry.
Nietolerancje pokarmowe – aby usprawnić prace jelit i minimalizować tlące się przewlekłe stany zapalne należy, wyeliminować z diety pokarmy, których nie tolerujemy. Podstawowe testy nietolerancji można zrobić samemu za pomocą pakietu Food Detective, bez problemu zakupisz go w Internecie, koszt około 350 zł.
Szczegółowa dieta – warto zapoznać się ze szczegółowym żywieniem dla chorób przewlekłych, szczegóły znajdziesz w punkcie 1.2 Żywienie w artykule: Protokół leczenia chorób Tarczycy: Hashimoto, nadczynności, niedoczynności! Opracowany w oparciu o najnowsze badania naukowe!
Etap 3 – suplementacja niwelująca sany zapalne
Jeżeli w Twoich stawach stale lub tymczasowo jest stan zapalny, to należy go szybko zneutralizować, ponieważ przewlekły stany zapalne stale uszkadza staw oraz nie pozwala im się zregenerować.
- 5-Loxin (ekstrakt z Boswellia Serrata) – od 200 do 400 miligramów [mg] dziennie, 100% ekstraktu z Boswellia Serrata. Suplementy najczęściej zawierają 30% ekstraktu, więc należy proporcjonalnie przeliczyć dawkę preparatu. 5-loxin wykazuje działanie przeciw zapalne, wspomaga odżywienie stawów i wspiera procesy regeneracyjne całego organizmu. Według doniesień naukowych dawka lecznicza zaczyna się od 200 mg czystego kwasu AKBA (kwas acetylo-11-keto-beta-bosweliowy). 5-Loxin jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, dlatego jest bezpieczny w stosowaniu. Duże dawki 5-Loxin, nawet do 1 gram kwasu AKBA dziennie podawane są pacjentom z guzami oraz nowotworami mózgu, ponieważ 5-Loxin wykazuje efekty leczniczy przy tego typu schorzeniach. 1 gram kwasu AKBA, to 22 kapsułki 150 mg, zwierające 30% ekstrakt. 5-Loxin doskonale sprawdza się w leczeniu wszelkich dolegliwości stawowych, od RZS, po zwyrodniania aż do urazów mechanicznych, zwichnięć, itp.
- SAM-e (S-Adenosyl-L-Methionine) – od 600 do 1200 miligramów [mg] dziennie. SAM-e to najważniejszy substrat w procesach metylacji w organizmie człowieka. Działa silnie przeciwzapalnie, wspomaga produkcję substancji wpływających m.in. na stawy tj. glukozamina i chondroityna. SAM-e jest także naturalny antydepresantem (często silniejszym niż leki syntetyczne), polepsza nastrój oraz łagodzi objawy depresji. Podczas leczeniu depresji pacjenci otrzymywali nawet 1600 mg. SAM-e dziennie. SAM-e stymuluje ekspresję genów naprawczych, co ma pływ na regeneracje całego organizmu. SAM-e wykazuje skuteczność także w zwalczaniu chorób wątroby, łagodzenia bólu artretyzmu i wspieraniu zdrowej funkcji śródbłonka. Kuracja SAM-e można trwać maksymalnie do 6 miesięcy, ponieważ SAM-e w dłuższym okresie wpływa na metylację DNA. Kurację SAM-e można powtórzyć najszybciej po 12 miesiącach przerwy. SAM-e jest naturalnych związkiem chemicznym znajdującym się w prawie wszystkich tkankach i płynach w organizmie, gdzie uczestniczy w niezliczonych biochemicznych reakcjach podtrzymujących funkcje życiowe. Suplement ten jest niezbędny podczas leczenia przewlekłych chorobach degeneracyjnych stawów oraz kości, np. RZS.
- B-complex – suplementacja witaminami z grupy B (szczególnie B12, B9, B6) wskazana jest przy stanie zapalnym, który objawia się wysokim poziomem Homocysteiny. Niestety system i służba zdrowia mocno robi nas w konia, ponieważ ustalona norma dla homocysteiny wynosi od 5 do 15 µmol/l. A górna granica powinna wynosić MAKSYMALNIE 7 µmol/l. Badania naukowe wykazały, że uszkodzenia naczyń krwionośny i serca następuje już od poziomu 8 µmol/l. Komuś celowo zależy na wprowadzaniu populacji w błąd, utrzymując podwyższony poziom homocysteiny (ponad 8 µmol/l) w dłuższym okresie czasu możemy łatwo nabawić się miażdżycy. A co lekarze robią, aby nie dopuścić do miażdżycy? Podają satyny – leki obniżające cholesterol, które uszkadzają wątrobę i serce usuwając z narządów zbawienny i niezbędny do życia ubichinol (koenzym Q10). A należałoby TYLKO zmniejszyć homocysteinę podając witaminy z grupy B i wit. K2.
- Kwas ursolowy (ursolic acid) – zaleca się stosować u chorych na RZS. Kwas ursolowy hamuje Interleukina IL-17 wchodząca w skład odpowiedzi limfocytów Th17. Krótko mówiąc hamują odpowiedź przeciwciał, które odpowiadają za autoagresje stawów w chorobie RZS. Dawkowanie: 1600 mg dziennie, najlepiej podzieli na 2 porcje: 800 mg do śniadania i 800 mg do obiadu. Stosować przez 30 dni, następnie należy zrobić conajmniej 1 miesiąc przerwy lub zrobić kolejny cykl suplementacji (30 dni) dopiero gdy nawrócą bóle stawów. Dodatkowo kwasa ursolowy wspomaga spalanie tłuszczu, zmniejsza stany zapalne oraz działa przeciwrakowo. Hamuje on wzrost komórek nowotworowych i spowalnia podział komórek raka okrężnicy, piersi, wątroby, prostaty, czy białaczki (kwas ursolowy przepadano dopiero dla tych typów nowotworów). Kwas ursolowy sprzyja apoptozie komórek nowotworowych aktywując białko kaspazę-3. Apoptoza to naturalny proces zaprogramowanej śmierci komórki nowotworowej.
- Kwas alfa liponowy (ALA) – zaleca się stosować u chorych na RZS. Stephen Buhner w swojej książce „Pokonać boreliozę” pisze: „kwas alfa liponowy jest bardzo silnym antyoksydantem, środkiem wspomagającym chelatację, czynnikiem radioprotekcyjnym (podwyższa odporność na promieniowanie), katalizatorem enzymatycznym oraz stymulantem produkcji glutationu. Normalizuje poziom cukru we krwi, działa wzmacniająco na system nerwowowym i antywirusowy. Wskazuje wyjątkowo silne działanie, chroniące i wzmacniające tkankę wątroby. Zaobserwowano, że kwas liponowy dodaje energii, poprawia pamięć, jasność umysłu oraz redukuje stany zapalne stawów.” Dawkowanie: 600 miligramów [mg] dziennie. Kwas liponowy działa bardzo dobrze podawany dożylnie!
Etap 4 – ćwiczenia i sauna.
Sport, ruch oraz ćwiczenia są 10 razy bardziej potrzebne osobom chorym niż zdrowym. Znam sporo osób, np. z RZS, których stan zdrowia stawów poprawił się tylko po zwykłych ćwiczeniach na siłowni (z doświadczonym trenerem), mam tutaj na myśli mądre i rozsądne ćwiczenia! Trening musi być dobrany pod sylwetkę, fizjologię, zakres ruchowy stawów oraz stan zdrowia osoby ćwiczącej. Wzmacniając mięśnie wzmacniamy m.in. stawy oraz SERCE PERYFERYJNE. Odradzam na pewno bieganie! Natomiast rekomenduje rower, basen lub mądre ćwiczenia siłowe. Jeżeli jeździmy na rowerze stacjonarny, umieśćmy przed sobą wiatrak, aby mieszał nam wydychane powietrze. WHO rekomenduje co najmniej 30 min. ćwiczeń ruchowych dziennie. Jeżeli przykurcze mięśniowe nie ustaną po miesiącu ćwiczeń, warto skonsultować się z rehabilitantem i odbyć masaż mięśniowo-powięziowy, powinien pomóc na przykurczone mięśnie i powykręcane stawy.
Sauna na podczerwień – Z sauny na podczerwień warto korzystać 1-2 razy w tygodniu, robiąc 3 sesje po 10-15 minut, po każdej sesji należy się schłodzić i odpocząć około 5-8 min. Schładzanie organizmu zawsze rozpoczynamy od splotu słonecznego (mostka) lub karku, aby nie dostać szoku termicznego. Nie musimy od razu wylewać na siebie lodowatej wody, można stopniowo zmniejszać temperaturę zaczynając od letniej i kończąc na wodzie zimnej. Sauna pomaga usunąć metale ciężkie, pestycydy, antybiotyki, łagodzi stany zapalne oraz mobilizuje organizm do regeneracji. Do sauny należy zabrać ze sobą wodę, najlepiej ze szczyptą soli.
Warto korzystać z saunę na podczerwień, z prostego powodu – fale wnikają głębiej stymulując większą ilość komórek. Jeżeli nie mamy dostępu do sauny na podczerwień, możemy wybierzmy saunę fińską – suchą, też pomoże, ponieważ stawy nie są głęboko umiejscowione, np. jak narządy wewnętrzne.
Podsumowując!
Wszystkie 4 etapy regeneracji stawów, można i wręcz należy stosować równolegle!
Pamiętajmy, że każdy człowiek jest inny i każdy reaguje inaczej na suplementację oraz ćwiczenia. Dla jednych już małe dawki będą już dawać widoczne efekty, dla drugich dopiero wysokie, każdy musi indywidualnie dostosować dawki suplementów dla swojego organizmu.
Jeżeli jesteś młodym człowiekiem, którego problemy ze stawami wynikają z nadmiernej ilości sportów rekomenduje zrobić 2-3 tygodnie przerwy od ćwiczeń (wyjątkiem jest basen) i zastosować Etap 1, Etap 2 oraz suplementację 5-loxinem. Po 2-4 tygodniach powinny być już widoczne, pozytywne efekty. Proces regeneracji powinien trwać od 1-3 miesięcy, jeżeli problemy ze stawami szybko minął, warto dodatkowo przez 2-4 tygodnie kontynuować suplementacje, aby uzupełnić „zapasy” w organizmie.
Jeżeli proces choroby jest przewlekły należy stosować wszystkie 4 etapy równolegle. Suplementację witaminami z grupy B dołączamy, gdy poziom homocysteiny przekracza 8 µmol/l. Wszystkie opisane w artkule substancje można stosować długoterminowo z drobnymi przerwami, np. co każdy 1 miesiąc kuracji można robić 1-2 tygodnie przerwy. Wyjątek dotyczy jedynie SAM-e, którego suplementacja jest ciągła i po maksymalnym okresie 6 miesięcy, należy zrobić przerwę równą dwukrotnemu okresowi suplementacji SAM-e, czyli 2×6 = 12 miesięcy.
Dużo zdrowia, sukcesów i wytrwałości w nowym roku życzę! 🙂
Konsultacja naukowa:
Farmaceuta mgr. Janusz Nawolski.
Doradca żywieniowy mgr. Marta Dul.
Źródło:
http://reumatologia.mp.pl/aktualnosci/85553,8-9-mln-polakow-cierpi-na-chorobe-zwyrodnieniowa-stawow
http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_6_2011/Krzystanek139_Psychiatria_Polska_6_2011.pdf
http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/same/dosing/hrb-20059935
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23972579
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0014047/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15261610
http://www.treatingglioblastoma.com/supplements/boswellic_acids.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3756422/
http://www.elixirnews.com/tag/rejuvenation/page/3/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16309928
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17516722
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17516722
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26011569
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24856557
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19909689
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27727432
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7889887
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/mangan-a-zdrowie-jakie-funkcje-w-organizmie-pelni-mangan_34971.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1566627/pdf/envhper00403-0084.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383492/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3150191/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10050562
http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/manganese
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2265739/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4392553/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2906700/
http://biotechnologia.pl/farmacja/doniesienia-naukowe/kwas-ursolowy-nie-tylko-steryd,12487
https://books.google.pl/books?id=MzMmAgAAQBAJ&pg=PA527&lpg=PA527&dq=100+000+mutation+cells+per+hour&source=bl&ots=A0PmX2853h&sig=c2KemUPA5McYly_vkjQe7bGtBD4&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwie4tDu0K3RAhUFGCwKHYB4AYgQ6AEIIjAB#v=onepage&q=100%20000%20mutation%20cells%20per%20hour&f=false
http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/manganese
https://borelioza-zielarz.com/tag/borelioza-leczenie/
http://www.healing-haven.com/Benefits-of-DMSO.html
https://www.sott.net/article/228453-DMSO-The-Real-Miracle-Solution