Jeżeli ktoś z Twoich bliskich, rodziny, znajomych musi podjąć decyzję dotyczącą sposobu leczenia nowotworów, koniecznie musi to przeczytać!
Dzisiejszy wpis poświęcony jest bardzo ważnej publikacji, która ukazała się jamaotolaryngology.com, wywołała one spore poruszenie w środowisku medycznym w USA. Tytuł publikacji: „Unintended Consequences of Expensive Cancer Therapeutics. The Pursuit of Marginal Indications and a Me-Too Mentality That Stiftes Innovation and Creativity. The John Conley Lecture „
Polskie tłumaczenie: „Nieoczekiwane konsekwencje leczenia raka drogimi lekami. Czyli stare produkty w nowym wydaniu z kosmetycznymi zmianami. Wykańcza to innowacje i kreatywność”
Doktorzy nauk medycznych oraz autorzy publikacji: Tito Fojo, Sham Mailankody, Andrew Lo zestawili ze sobą i podsumowali badania na temat 90 leków onkologicznych celowanych, chemioterapeutyków oraz przeciwciał monoklonalnych, które zostały dopuszczone przez FDA i są stosowane w USA. FDA (Food and Drug Administration) – Agencja Żywności i Leków, amerykańska instytucja rządowa zajmująca się kontrolą żywności i leków, zatwierdza ona żywność, leki oraz urządzenia medyczne do stosowania na rynku.
Dlaczego 1 publikacja podsumowująca 113 badań naukowych realizowanych przez prestiżowe oraz cenione na całym świecie instytuty naukowe i koncerny farmaceutyczne wywołała takie zamieszanie?
Ponieważ okazało się, że większość z tych leków to stare, często mało skuteczne chemie, zapakowane w „nowe pudełko” z kosmetyczną zmianą. Koszt stosowania niektórych z nich to nawet 10 000 $ miesięcznie. Aby móc dalej zarabiać na starym leku, którego patent wygasł, koncerny farmaceutyczne często delikatnie modyfikują skład leku, mało istotna zmiana daje możliwość przeprowadzenia nowych badań, zrobienie nowych patentów i łatwe wprowadzenie na rynek starego leku w nowym opakowaniu.
Ekonomicznie jest to zabieg korzystny dla wyników finansowych koncernów, a moralnie? Oceńcie sami.
W poniższej tabeli znajdziecie leki onkologiczne stosowane na prawie wszystkie typy nowotworów, np. nerki, prostaty, płuc, kości, piersi, wątroby, jelita, itp. EFSA (European Food Safety Authority) – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, nie zatwierdziła wszystkich wymienionych w publikacji leków onkologicznych do stosowania w Europie, aczkolwiek większość TAK, są one stosowane w Europie i Polsce.
Wystarczy spytać lekarza onkologa, jaki lek chce zastosować lub rekomenduje w terapii i samemu możemy sprawdzić jego skuteczność oraz wyniki badań.
Krótkie omówienie istotnych danych:
- Agent – nazwa leku, numerek przy nazwie jest odnośnikiem do szczegółowych badań i publikacji naukowych, lista znajduje się na końcu publikacji.
- Approval Data – data dopuszczenia leku.
- PFS (Progression-free survival) – przeżycia wolne od progresji (rozwoju choroby), czyli na jak długo lek zatrzymał rozwój choroby. Dane przedstawione są w miesiącach.
- OS (Overall Survival) – całkowite przeżycia, czyli o jaki okres czasu lek wydłużył życie pacjenta. Dane przedstawione są w miesiącach.
- Dane we wszystkich publikacjach opracowane zostały na podstawie porównania wyników badań 2 grup: grupy kontrolnej z grupą badawczą.
- Grupa badawcza – grupa chorych stosującą określony lek onkologiczny.
- Grupa kontrolna – grupa chorych cierpiąca na ten sam typ nowotworu co grupa badawcza, lecz przyjmujący placebo (substancję nie mające wpływu na stan zdrowia pacjenta).
- Średnia skuteczności wszystkie wymienionych leków onkologicznych wyniosła: PFS: 2,5 miesiąca; OS: 2,1 miesiąca. Czyli: średnio leki te wstrzymały dalszy rozwój raka na czas 2,5 miesiąca oraz wydłużyły życie chorego o 2,1 miesiąca, w porównaniu do grup kontrolnych.
- Publikacja ta nie bierze pod uwagę efektów ubocznych leków, kosztów leczenia oraz komfortu życia pacjenta podczas stosowania leków onkologicznych.
W tabeli występują leki, które mają ujemne wartości, czyli badania wykazały, że leki te po zastosowaniu skróciły czas życie chorego.
Na podstawie powyższych wyjaśnień jesteś w stanie samemu przeanalizować poniższą tabelę:
Muszę szczególnie zwrócić uwagę na 1 chemioterapeutyk – Taxol (paclitaxel), stosuje się go w walce z nowotworami jajnika i w zaawansowanych stadiach raka piersi, jako drugi rzut chemii. Codziennie w Polsce podaje się go setkom kobiet. Taxol jest kancerogenem grupy 1, który zwiększa 4 krotnie ryzyko, że nowotwór ewoluuje i zmieni swoją estrogenozależność – nowotwór przestaje być estrogenozależy i stosowane leki przestają działać. Dodatkowo Taxol zwiększa wyrzut do krwiobiegu komórek odpowiadających za przerzuty.
Doktorzy Tito Fojo, Sham Mailankody, Andrew Lo na temat Taxolu: „Podobnie, bowiem wielu uważało, że leki kierowane w mikrotubule, takie jak paklitaksel (taksol) zabijają komórki poprzez hamowanie mitozy. 25 leków ukierunkowanych na mitozę zostało opracowanych i wprowadzonych w badania kliniczne, a wszystko to bez uprzedniego udowodnionej skuteczności u ludzi. „Osiągnięciem” tego wielomiliardowego($) wysiłku był uzyskany wynik badania na poziomie odpowiedzi około 1% (komórki reagujące na lek) w ponad 2 000 guzów litych. Ta „inwestycja” zdołała ustalić jednoznacznie, że mitoza nie jest uzasadnionym celem leków przeciwnowotworowych, wraz z nimi występuje neutropenia, jako toksyczny efekty dawki granicznej, dowody i ekspertyzy dostarczyły koncerny farmaceutyczne i zatrudnieni przez nie farmaceuci.”
I co Wy o tym sądzicie ? Ja powstrzymam się od komentowania tego bezdusznego i powrotnego biznesu, znaczy się sposobu leczenia…
Całą publikacje ściągniesz TUTAJ lub znajdziesz pod adresem: http://nfrank.info/site/ckfinder/userfiles/pdf/Unitended%20Consequences%20of%20Expensive%20Cancer%20Therapeutics.pdf
Źródło: