Kosmetyki a Twoje zdrowie: niebezpieczne związki, które warto unikać
Staramy się unikać żywności przetwarzanej, pestycydów, konserwantów, starannie przeglądamy skład kupowanych pokarmów, kraj pochodzenia, certyfikaty. A co z kosmetykami i chemią domową, która również wpływa na nasze zdrowie? Substancje, które stosujemy w życie codzienny również mają wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli cierpisz na alergie, choroby skórne, choroby przewlekłe lub cywilizacyjne sprawdź jakie kosmetyki oraz chemię gospodarczą używasz.
W drugiej połowie XX wieku przemysł tytoniowy uparcie twierdził, że palenie tytoniu nie ma żadnego wpływu na występowanie chorób nowotworowych. Z czasem dowody i badania naukowe totalnie zniszczyły tą teorię, dziś wiemy, że palenie ma bezpośredni wpływ na choroby nowotworowe. W XXI wieku przemysł kosmetyczny oraz chemiczny twierdzi, że powszechnie stosowane substancje chemiczne w nie wpływają na negatywnie na zdrowie. Co na to nauka? Wszystko zależy od rodzaju substancji i miejsca jej stosowania, na przykładzie:
Dezodoranty: sole aluminium zawarte w antyperspirantach mają wpływ na powstawanie nowotwory piersi u kobiet. Zostało to udowodnione przez szwajcarskich badaczy.
Na etykietach produktów kosmetycznych znajdziemy je pod nazwami:
- Aluminium Acetale,
- Aluminium Chloride,
- Aluminium Chlorohydrate,
- Aluminium Chlorohydrex,
- Aluminium Chlorohydrex PG,
- Aluminium Distearate,
- Aluminium Sesquichlorohydrate,
- Aluminium Stearate,
- Aluminium Tristearate,
Pasty do zębów z fluorem: Nadmiar fluor w organizmie prowadzi do problemów zdrowotnych, szczególnie negatywnie wpływa na układ nerwowy oraz mózg. Fluor odkłada się w szyszynce tworząc zwapnienia. Fluor jest jedną z głównych substancji środków psychotropowych. Fluorek sodu ma identyczne działanie jak fluor. W przypadku jamy ustnej niewielkie dawki fluoru pomagają w zapobieganiu próchnicy zębów poprzez wzmocnienie szkliwa i utrudnianie działania bakterii, do uzyskania tego efektu wystarczy sporadyczne używanie pasty z fluorem.
Ubrania: każde nowe ubranie przed założeniem należy wyprać. Nowe ubrania mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia związki, ilość i ich rodzaj zależy od rodzaju tkaniny, koloru oraz kraju wytworzenia. Polecam obejrzeć dokument zrealizowany przez Discovery: Toksyczne Ubrania
Najczęściej stosowane szkodliwe substancje w kosmetykach:
- SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Laureth Sulfate) – szampony, żele pod prysznic, odżywki do włosów.
- Oleje silikonowe (Dimethicone, Dimethiconol Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Lauryl methicone copolyol) – kosmetyki, kremy, balsamy, szampony, odżywki.
- Oleje mineralne – znajdują się w większości kosmetyków, znajdziecie je pod różnymi nazwami: mineral oil, parafina, olej parafinowy, paraffinum oil, petrolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum, paraffinum liquidum, petrolatum, cera microcristallina, ozokerite, ceresin, paraffin.
- PEG, PPG (glikole polietylenowe, glikole polipropylenowe) – wszelkiego rodzaju kosmetyki.
- EDTA – konserwant kosmetyków.
- DEA (dietanoloaminę), MEA (monotaholamine) i TEA (tiethanolamine) – pianki, lakiery do włosów, odżywki, żele do włosów, żele do kąpieli.
- PVP/VA Copolymer – kosmetyki do stylizacji włosów.
- Dioksan – rozpuszczalnik dla wielu innych składników w kosmetykach.
- Formaldehyd, aldehyd mrówkowy – stosowany w różnego typu kosmetykach, szczególnie dużo znajdziecie go w kosmatych do paznokci, na etykietach występuje pod nazwą: Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene.
- Aluminium (Aluminum Chlorohydrate) – antyperspiranty.
- Ałun – reklamowany jako naturalny antyperspirant, można go kupić w sklepach ekologicznych lub Internecie. Ałun to inaczej Glin natomiast to nic innego jak aluminium, ałun zawiera dużo aluminium.
- Parabeny (m.in. methylparaben, ethylparaben, butylparaben) – konserwanty kosmetyków.
- Synthetic colors – syntetyczne kolory oznaczane jako FD&C lub D&C zaraz po nich występuje numer koloru.
- PTFE, Teflon – pudry, brązery, cienie do powiek, szminki, tusze do rzęs, żele do golenia, balsamy do ust.
- Metale ciężkie – cienie do powiek, pudry, korektor, lakiery do paznokci, szminki.
- Talk – produkty dla dzieci, pudry, cienie do powiek, szminki.
- Fluor – pasty do zębów, różnego typu kosmetyki.
Substancji szkodliwych, zawartych w kosmetykach jest więcej, powyżej przedstawiono najpowszechniejsze i popularne.
Balsamy, kremy, lakiery do paznokci, lakiery do włosów, pudry, szminki, cienie do powiek, płyny do mycia naczyń, itp. – staraj się wybierać produkty, które nie zawierają wyżej wymienionych substancji. Staraj się kupować kosmetyki ekologiczne, produkowane z substancji organicznych lub naturalnych.
Negatywne skutki stosowania wyżej wymienionych substancji chemicznych:
- alergie,
- stany zapalne,
- uczulenia,
- podrażnienia skóry,
- uszkodzenia narządów rozrodczych,
- uszkodzenia nerek oraz wątroby,
- zmiany skórne,
- wysypki,
- autoagresje,
- nowotwory.
Naturalne substancje, dzięki którym łatwo zastąpisz niezdrowe kosmetyki oraz chemie domowe:
Olej kokosowy – wszechstronny kosmetyk, który ma wiele zastosować nie tylko w kuchni, jako olej do smażenia lub smarowania kanapek, olej kokosowy idealnie zastąpi: kremy, balsamy, oliwkę do masażu oraz doskonale sprawdza się jako żel intymny. Olej kokosowy wybierajcie zawsze NIErafinowany, charakteryzuje się on delikatnym smakiem i zapachem kokosa.
Soda oczyszczona – Soda oczyszczona to naturalny i uniwersalny środek czyszczący, doskonale nadający się do prania, sprzątania, odplamiania czy pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.
- Zastępuje płyn do płukania, wspomaga usuwanie zabrudzeń, zmiękcza wodę – pół szklanki sody można dodać do każdego prania.
- Olej koksowy i soda oczyszczona (2:1) jest naturalnym antyperspirantem domowej roboty.
- Olej koksowy i soda oczyszczona (1:1) – naturalna pasta do zębów.
- Soda oczyszczona + woda utleniona – naturalna pasta do zębów.
- Woda + soda oczyszczona + gąbka = uniwersalny środek do mycia i czyszczenia. Pastą z sody oczyszczonej można wyszorować i wymyć, kuchenkę, blat kuchenny, wannę, kabinę prysznicową, sedesy, lodówkę, fugi, kafelki, etc.
Mydło Laurowe – wszechstronny kosmetyk, zastępuje żele do mycia, szampony, odżywki do włosów i mydła. Oryginalne mydło laurowe produkowane jest w Syrii w mieście Allepo. Oryginalne mydło leżakuje od 9 miesięcy do 4 lat, skład mydła jest bardzo prosty, 4 substancje naturalne: olej z oliwek, olej laurowy w różnym stężeniu od 5 do 100%, ług sodowy i woda. Mydło te znajdziecie również pod nazwami: Savon d’Alep, Mydło Laurowe, Mydło Alep, Szare Mydło Syryjskie lub Mydło Ghar. Oryginalne mydło powinno być na zewnątrz brązowe a w środku zielone, jest to efekt leżakowania. Zalety oraz właściwości mydła Laurowego:
- Produktem w 100% naturalny.
- Nie zawiera żadnych substancji konserwujących, chemicznych czy zapachowych.
- Nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.
- Głęboko oczyszcza skórę, działa antybakteryjnie, antyseptyczne, pomaga usuwać przebarwienia i przyśpiesza gojenie wszelakich ran
- Działa łagodząco w przypadku trądziku, alergii, egzemy czy łuszczycy.
- Działa przeciwłupieżowo.
- Wygładza skórę.
- Wytwarza pianę, która z powodzeniem zastąpi piankę do golenia
- Może spowalniać przyrost komórek nowotworowych czerniaka.
- Pobudza włosy do wzrostu.
- Łagodzi bóle reumatyczne i obrzęki.
- Jest w biodegradowalne, można w nim prać bieliznę.
- Jako jedyne mydło na świecie unosi się na wodzie – nie opada i to jest wyznacznik jego autentyczności dla tego rodzaju mydła.
- Nie starzeje się i wystarcza na bardzo długo.
- Jest dobre do higieny intymnej, pomaga w kobiecych dolegliwościach i nie zmienia naturalnego pH (co robią tradycyjne środki myjące również te przeznaczone do higieny intymnej a stąd już ułatwiona droga do zapalenia czy infekcji).
Orzechy piorące – mogą zastąpić proszki do prania.
Naturalne olejki eteryczne – dobrze sprawują się jako płyny do płukania, nadają ubraniom naturalny i przyjemny zapach. 20-30 kropli olejku zmieszać z wodą, warto dodać również od kilku łyżek do pół szklanki sody oczyszczonej, jeżeli pierzemy białe ciuchy.
Bibliografia
J. R. Barrett, (2005), Chemical Exposures: The Ugly Side of Beauty Products, “Environ Health Perspect”, 113(1): A24
C. Linhart, H. Talasz, E. M. Morandi, C. Exley, H. H. Lindner, S. Taucher, D. Egle, M. Hubalek, N. Concin, H. Ulmer, (2017) Use of Underarm Cosmetic Products in Relation to Risk of Breast Cancer: A Case-Control Study, Volume 21, p. 79-85
M. R. Tenan, A. Nicolle, D. Moralli, E. Verbouwe, J. D. Jankowska, M. A. Durin, C. M. Green, S. J. Mandriota, A. P. Sappino, (2021), Aluminum Enters Mammalian Cells and Destabilizes Chromosome Structure and Number, “Molecular Sciences”, 22(17), 9515
B. Bocca, A. Pino, A. Alimonti, G. Forte, (2014), Toxic metals contained in cosmetics: A status report, “Regulatory Toxicology and Pharmacology”, Volume 68, Issue 3, p. 447-467
http://www.treehugger.com/organic-beauty/20-toxic-ingredients-avoid-when-buying-body-care-products-and-cosmetics.html
http://www.breastcancerfund.org/clear-science/environmental-breast-cancer-links/cosmetics/
http://www.davidsuzuki.org/issues/health/science/toxics/dirty-dozen-cosmetic-chemicals/
http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/
http://olsztyn.naszemiasto.pl/artykul/poradnik-problematyczna-skora-jakich-skladnikow-w,3312175,artgal,t,id,tm.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/niebezpieczne-zwiazku-10-skladnikow-w-kosmetykach-ktorych-powinno-sie_42781.html
http://www.ekorodzice.pl/soda-oczyszczona-zastosowanie,51,52,991.html