Serce kapilarne a wysiłek: klucz do długowieczności

18 września 2021
Serce kapilarne a wysiłek: klucz do długowieczności

W tym artykule odkryjesz, dlaczego serce kapilarne jest nie tylko istotne dla Twojego zdrowia, ale także jak wpływa na Twoją długowieczność.

Ludzi organizm posiada dwa duże pompy krwi: pierwsze umieszczone centralnej części klatce piersiowej, drugie – serce peryferyjne rozmieszczone w kapilarach, które łącznie pracują nawet 3 razy silniej od centralnego narząd układu krwionośnego.

Profesora Iwana Nieumywakina: O ile w dzieciństwie i młodości człowiek dużo się porusza, biega, to z wiekiem jego zapał gaśnie, ruchliwość ustaje, mięsnie słabną i nie mogą już utrzymać ciała w pozycji pionowej, a człowiek choruje. Dlatego tak się dzieje? Układ naczyniowy człowieka (arterie, żyły, kapilary), który zapewnia komórkom to, co niezbędne do prawidłowej pracy oraz wydalania zanieczyszczeń, musi bez przerwy pracować, czyli pompować płyny. U człowieka arterie są połączone z żyłami z dwóch końców: jeden biegnie do serca, a drugi do kapilar. Okazuje się, że pompą pompująca krew nie jest serce, lecz kapilary. Mięśnie szkieletowe są zbudowane z włókien mięśniowych, które kurczą się z określoną częstotliwością, oddziałując na rozmieszczone w pobliżu naczynia, w szczególności na ich końcowe rozwidlenia – kapilary, które są rzeczywistą pompą, na styku pomiędzy sercem a żyłami i pracują 2-3 razy ciężej niż samo serce. A ponieważ mięśni w organizmie człowieka jest ponad pięćset, ich funkcja ssąco-tłocząca jest ogromna. Dlatego została nazwana sercem peryferyjnym.

Włączając do energicznej pracy mięśnie, peryferyjne serce (PS) zmusza jednocześnie do działania mózg. U zwierząt, które byłby poddane obciążeniom fizycznym, w mózgu zaobserwowano bardziej rozwiniętą sieć naczyń krwionośnych i gęstsze unerwienie, niż u znajdujących się w bezruchu. Elektrofizjologiczne badania, przeprowadzone na starszych ludziach potwierdziły, że u uprawiających sport, lekki bieg, czy trucht aktywność fal mózgowych była taka sama jak u młodych ludzi. Innymi słowy – trening uzdrawia nie tylko ciało, ale i mózg. Jest to dodatkowym dowodem wzajemnego powiązania i współzależności wszystkich narządów i układów w organizmie. Kryją się tu nieograniczone możliwości nie tylko na drodze profilaktyki, ale i leczenia chorób.

Udowodnione zostało, że o ile serce jest w stanie tłoczyć krew z ciśnieniem 120 mm. słupa rtęci, to mięśni może to robić z ciśnieniem 200-250 mm słupa rtęci i większym. Najważniejsze, że stan tkanki mięśniowej, niezależnie od wieku można trenować. Trzeba tylko to robić stopniowo i konsekwentnie.” 

Jeżeli nie wierzysz, to sprawdź ciśnienie krwi w swojej łydce.

Profesora Nieumywakin, dalej pisze: Jak już było powiedziane, jedną z ważnych przyczyn pogłębiających rozwój chorób jest ograniczenie ruchu i spoczynek, zalecany pacjentom przez lekarzy w czasie leczenia środkami farmakologicznymi. Okazuje się, że choremu organizmowi ruch, jest potrzebny dziesiątki razy bardziej niż zdrowemu. Jest to szczególnie ważne w chorobach układu ruchu.

Trening mięśni i więzadeł to nie tylko wsparcie dla serca, ale i dla organów, kręgów i połączeń, które przy tym biorą na siebie część funkcji, zabezpieczając przed nadmiernymi obciążeniami statycznymi i dynamicznymi, oraz przed gwałtownymi ruchami. Podczas ćwiczeń fizycznych odbywa się masaż mięśni, co nie tylko poprawia ich ukrwienie, ale, co niezmiernie ważne, odżywia kości, gdyż te ostatnie nie posiadają własnych naczyń, a co za tym idzie dzięki temu dłużej nie tracą one gęstości i nie starzeją się. Wychodź więc na to, że leczą się w pewien sposób same. Trzeba też wiedzieć, że podczas ruchu z powierzani stawów złuszcza się nabłonek, przecierają się nacieki z kwasu moczowego, zamieniając się w maź, która normalizuje pracę stawów. Potwierdza się tutaj wręcz książkowo podstawowa zasada życia: czynność rodzi organ. Tylko niewolo się lenić, bo w ruchu jest zdrowie.

Zauważono, że im słabsze mięśnie, tym ciężej znosi się nawet sytuacje stresowe, stan udręczenia może na przykład negatywnie wpływać na mięsień podłopatkowy, przez co idący człowiek ma opuszczone ramiona i zgarbione plecy. Mięsień ten ma energetyczny związek z meridianem serca, a przez to z samym sercem. Przez kondycję tego mięśnia (słabo rozwinięty, nietrenowany itp.) mogą pojawić się problemy z sercem. Im lepsze wytrenowanie mięśni, a co za tym idzie – kapilar tego serca peryferyjnego, tym bardziej zmniejsza się obciążenie serca i tym szybciej odnawia się jego funkcja.

Podsumowując Profesora Iwana Nieumywakina, można stwierdzić, że systematyczne ćwiczenia fizyczne i rozwój mięśni szkieletowych, regenerują oraz polepszają pracę całego ciała, np.:

  • Wspomagają regenerację stawów
  • Odciążają pracę serca, dzięki przenoszeniu pracy (przepompowywania krwi) na kapilary zawarte w mięśniach
  • Wspierają rozwój i pracę mózgu
  • Pomagają w utrzymaniu homeostazy
  • Dostarczają substancje odżywcze do kości
  • Dotleniają wszystkie narządy naszego ciała
  • Wspierają regenerację całego działa
  • Zwiększają odporność na stres i pewność siebie
  • Stymulują stawy do regeneracji
  • Wydłużają życie i wzmagają witalność

Ćwiczenia fizyczne mają zbawienny wpływ dla naszego ciała, dlatego tak ważny jest codzienny ruch (co najmniej 40 minut). Pamiętajmy, aby ćwiczyć z głową, jeżeli rozpoczynamy ćwiczyć po dłuższej przerwie, musimy się roztrenować przez pierwsze tygodnie, ćwiczyć małymi krokami przyzwyczajając nas organizm do wysiłku.

Równie ważnym jak ćwiczenia jest rozciągnie po zakończonym treningu, rozciągania minimalizuje powstawanie skurczów i przykurczy mięśniowych, które mogą w dłuższym czasie powodować bóle. Na rozciąganie warto poświecić przynajmniej 10 minut po treningu.

Ubranie butów do biegania i chęć pobicia własnego rekordu na pierwszym treningu często kończy się kontuzją, w tragicznych sytuacjach nawet zawałem serca, które nie jest przygotowane na tak intensywny wysiłek. Jeżeli planujesz rozpocząć ćwiczyć, lecz nigdy dotychczas tego nie robiłeś, należy unikać biegania, ponieważ bieganie obciąża zastałe mięśnie, ścięgna, serce i stawy, a także nie rozwija górnych partii mięśni, których kapilary umieszczone są najbliżej serca.

Dobrym rozwiązaniem są spacery po lasach i górach, rower, joga, trening oporowy pod okiem trenera, czy pływanie – najlepsza forma sportu rozwijająca mięśnie całego ciała.

Bibliografia

„Woda utleniona na straży zdrowia” – Iwan Nieumywakin

M. B. Edwards, J. M. Casper, (2012), Sport And Health, “Center for Sport Management Research and Education”, Sociology Of Sport And Physical Activity, Chapter 4

J. Caspersen, K. E. Powell, G. M. Christenson, (1985), Physical activity, exercise, and physical fitness: definitions and distinctions for health-related research, “Public health reports”, 100(2): 126–131

Przejdź do poprzedniego artykułu Poprzedni artykuł

Serce kapilarne a wysiłek: klucz do długowieczności

Metody wspomagania walki z C1/9

Następny artykuł Przejdź do następnego artykułu

Serce kapilarne a wysiłek: klucz do długowieczności

Dlaczego masz zgagę? Dowiedz się jak w prosty posób jej się pozbyć i trawić prawidłowo pokarm